Haberler

Geri

Türk Tabipler Birliği Meşrudur, Hekimlerin Temsilcisidir,Beklentimiz; Arkadaşlarımızın Serbest Bırakılmasıdır

2018-02-02

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr.Murat Erkan, TTB’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamadan sonra gözaltına alınan 11 Merkez Konseyi Üyesinin durumu ile ilgili olarak, “Türkiye’de teröriste bile yapılmayan muamelenin bu ülkenin vatansever, özveriyle hizmet vermiş insanlarına fikrini ve düşüncesini ifade etti diye yapılması büyük haksızlık olmuştur. Bu olay bütün hekim camiasını rencide ediyor,  halkımızın hekimlere olan güvenine gölge düşürülmeye çalışılıyor” dedi.


         Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, TTB’nin açıklamasından sonra gözaltına alınan 11 Merkez Konsey üyesinin durumunu değerlendirdi. Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in TBMM’deki konuşmasına atıfta bulunan Erkan, “Özgür Özel çok güzel açıklamış. Sağlık Bakanı, Türk Tabipleri Birliği hekimleri temsil etmiyor diye açıklama yapmıştı. Buna karşılık Özgür Özel’de sosyal medya hesabından da paylaştığı TBMM’deki konuşmasında ‘Sağlıkta bir başarı varsa, bu sağlıkta dönüşüm zırvasının değil, bugün hiçleştirdiğiniz, terörist ilan ettiğiniz doktorların ve onların meslek örgütünün başarısıdır’ dedi.  Konuyla ilgili açıklama yapacaktım ama Sayın Özgür Özel benden önce davrandı. Onun dediklerine katılıyorum. Bunu bir meşruiyet tartışmasına getiriyorlar. Türk Tabipleri Birliği’nin temsil ettiği değerler ve meşruiyet tartışması sürdürülüyor. Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları kendi seçimleriyle ilgili var olan tüm yasal süreçleri kuralları eksiksiz gerçekleştiren bir yapıdır, meşrudur, hekimlerin temsilcisidir” dedi.
 

“Hiçbir Dayanağı Yok!”
 

Merkez konseyi seçimlerinde %58 oy aldıklarını dile getiren Erkan, “Samsun’da dahil olmak üzere Tabip Odası seçimlerinde yüzde 80’in üzerinde hekimlerin katılımıyla gerçekleşen seçim yarışının sonucunda %60’lara varan bir oranla tercih edilip görev verilen bir yapı. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi seçimlerde delegasyonda %58’in üzerinde oy alarak seçilmiştir. Seçimleri ve  demokratik bir süreci tamamlamış bir yapıdır. Bunun üzerinde temsiliyet, meşruiyet sorgulaması yapılmasını ben şık bulmuyorum. Sayın Sağlık Bakanı’nın savunduğu bağlamda düşüncelere katılım azsa, bunu eleştirirsiniz. Daha da öteye götürüp kanımca yanlış da  yapıp insanları gözaltına alırsınız ama burada bir temsiliyet, meşruiyet noktasında bir değerlendirme yapmanın hiçbir dayanağı yok. Kişilerin düşüncelerinin bu şekilde baskı altına alınması doğru bir yaklaşım değil, bizler hukukun işlemesini diliyoruz”
 

“Gerçek hukukun işlenmesini diliyoruz”
 

Teröriste bile yapılmayan muamelenin TTB’ye yapıldığını ve bunun haksızlık olduğunu söyleyen Erkan, “Bizim buradaki ilk beklentimiz, başta Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel olmak üzere Merkez Konsey Üyesi arkadaşlarımızın özgür kalmalarıdır. Bu yasal sürecin bir an önce tamamlanmasını, hukukun işlemesini ve adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Yargılama süreci olabilir ancak kimlikleri, adresleri, yaptığı iş, konumu, statüsü belli kişilerin bu şekilde gözaltına alınarak, özgürlükleri kısıtlanacak şekilde sürecin işletilmesini  doğru bulmam. Yargı süreci devam edebilir, bunun belli ölçülerde, belli kıstaslarla yapılmasına kimsenin de bir itirazı yok.
 

 

Kaynak: https://www.samsunhaber.com/ozel-haber/baskan-bu-olay-tum-hekim-camiasini-rencide-ediyor-h31633.html

Diğer Fotoğraflar