Haberler

Geri

"Yönetemiyorsunuz Tükeniyoruz" Basın Açıklaması

2020-09-17

Basın Açıklamasını İzlemek için Tıklayınız.

BASIN EMEKÇİLERİNE VE KAMUOYUNA;

#YönetimiyorsunuzTükeniyoruz  

KİMİLERİNİN DEDİĞİ GİBİ, SUÇLU NE YURTTAŞIMIZDIR NE DE FEDAKARCA SAĞLIK HİZMETİ VEREN SAĞLIK EMEKÇİSİDİR.

SUÇLU, PANDEMİYİ YÖNETEMEYENLER VE TÜKENMEMİZE SEYİRCİ KALANLARDIR.

GÜR SESLE HAYKIRIYORUZ…

#YönetimiyorsunuzTükeniyoruz  

YILMADAN HATIRLATACAĞIZ.

RAHATSIZLIK VERSE DE USANMADAN BUNU HATIRLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

ÇÜNKÜ SADECE BİZ SAĞLIK ÇALIŞANLARI DEĞİL, BABALARIMIZ, ANALARIMIZ, KARDEŞLERİMİZ, TÜM SEVDİKLERİMİZ VE DAHİ SİZ BU ÜLKENİN YURTTAŞLARI, HEPİMİZ…

BİRLİKTE ÖLÜYORUZ VE TÜKENİYORUZ.

RESMİ RAKAMLARA GÖRE HERGÜN 50, BİZCE ÇOK DAHA FAZLA YURTTAŞIMIZ BU HASTALIĞIN PENÇESİNDE SEVENLERİNİ ELEM İÇİNDE BIRAKIP ARAMIZDAN AYRILIYOR. OYSA BU SALGIN BİLİMSEL YÖNTEMİ ÖNCELEYEN, ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞIYLA YÖNETİLSEYDİ ÇOK DAHA AZ ÖLÜR VE ÇOK DAHA AZ TÜKENİRDİK. NE YAZIK Kİ MASKELERİMİZ VE KITKANAAT KORUYUCU EKİPMANLARIMIZ BİZLERİ KÖTÜ YÖNETİM ANLAYIŞINDAN KORUMUYOR. ÜZÜLEREK İZLİYORUZ Kİ KÖTÜ PANDEMİ YÖNETİMİ KAYIPLARIMIZI ARTIRMAKTADIR.

BİZLER; BU ÜLKENİN HEKİMLERİ, TIBBİYELİLERİ, YURTSEVERLERİ OLARAK, PANDEMİ YÖNETİM ANLAYIŞINI YETERSİZ VE KAYGI VERİCİ OLARAK GÖRÜYORUZ.

BU SEBEPLE EN ÖNCELİKLİ TALEBİMİZ ETKİN VE KATILIMCI, SALGINLA MÜCADELE YÖNETİMİDİR.

ÜLKEYİ YÖNETEN YETKİLİ KİŞİ VE KURUMLARDAN SALGIN TEDBİRLERİ, SALGIN BÜTÇESİ, SALGIN KOORDİNASYONU, SALGIN PLANLAMASI KONUSUNDA ACİL, KAPSAYICI VE İNANDIRICI PROGRAM AÇIKLAMASINI BEKLİYORUZ.

ÜLKENİN VE HATTA TÜM DÜNYANIN EN ÖNEMLİ VE GERÇEK GÜNDEMİNİ FARK EDESİNİZ DİYE BİR KEZ DAHA İFADE EDİYORUZ…

#YönetimiyorsunuzTükeniyoruz  

ÜLKEYİ YÖNETENLERİN BUNUN AYIRDINA VARMASINI, BAŞTA YÖNETENLER OLMAK ÜZERE TÜM KİŞİ VE KURUMLARIN BU HAYATİ GÜNDEMİN GERÇEKLİĞİNE UYGUN TUTUM ALMASINI İSTİYORUZ.

TBMM NİN AÇILMASINI BEKLEMEDEN TÜM SİYASİ PARTİLERİN KOVİD 19 SALGINI KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ VE KOORDİNASYONU SAĞLAMAK ÜZERE BİR ARAYA GELMELERİ İÇİN ÇAĞRI YAPIYORUZ. TTB OLARAK UZMANLIK DERNEKLERİ İLE BİRLİKTE KOVİD İZLEME HEYETİMİZİN BİRİKİMİNİ VE ÖNERİLERİMİZİ PAYLAŞABİLECEĞİMİZ BİR ZEMİNİN OLUŞTURULMASINI BEKLİYORUZ. ÜLKEYİ YÖNETENLERİN BU KONUDA ÇAĞRICI OLMASINI İSTİYORUZ.

SAĞLIK BAKANLIĞINI, BAŞTA TTB OLMAK ÜZERE BÜTÜN SAĞLIK MESLEK ODALARI, SAĞLIK SENDİKA VE DERNEKLERİ İLE BİRLİKTE “COVİD 19 İŞBİRLİĞİ VE ORTAK ÇALIŞMA MECLİSİ” OLUŞTURMAYA DAVET EDİYORUZ.

VATANDAŞLARIN BİREYSEL ÇABALARI SALGININ ÖNLENMESİNDE TEK BAŞINA YETERLİ OLMAZ. BİREYSEL TEDBİRLER, MERKEZİ VE KAPSAMLI BİR İRADE VE GÜVEN VERİCİ KARARLARLA BİRLİKTE ANLAMLIDIR.

KÖTÜ YÖNETİMİN SORUMLUSU OLARAK YURTTAŞLARIN GÖSTERİLMESİ KOLAYCILIĞINDAN VAZGEÇİN. GÖSTERMELİK DEĞİL TAM ANLAMIYLA, OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ İL HIFZISIHHA KURULLARINI DERHAL İŞLEVSEL HALİNE GETİRİN.

BAŞTA BELEDİYELER VE KENT KONSEYLERİ OLMAK ÜZERE, İŞÇİ-MEMUR SENDİKALARI, HEMŞERİ-KÖY DERNEKLERİNDEN, KÜLTÜR SANAT DERNEK VE VAKIFLARINA KADAR BÜTÜN DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI SÜRECE DAHİL EDİLMELİDİR. AKSİ TAKDİRDE YÖNETEMEZSİNİZ, TÜKENİRİZ. SAĞLIK HİZMETİ TÜKENİRSE, YAŞAM BİTER, HEP BİRLİKTE ÖLÜRÜZ…

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÖLÜM-KALIM SAVAŞINA DÖNEN KOVİD 19 MÜCADELESİNDE SADECE LAF DEĞİL, BEKLENTİMİZ ELLE TUTULUR SOMUT BİR DESTEKTİR.

BU İNSANÜSTÜ ÇABALARIN FARKINDA OLDUĞUNU GÖSTEREN, MADDİ VE MANEVİ DESTEK İÇİN, HEMEN ŞİMDİ HİÇ BEKLEMEKSİZİN, HASTALANAN VE VEFAT EDEN ARKADAŞLARIMIZI “MESLEK HASTALIĞI” TANIMINDA DEĞERLENDİREN SAĞLIK BAKANLIĞI VE HÜKÜMET TUTUMU İSTİYORUZ.

YILLARDIR İFADE EDİYORUZ.

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI İLE CİSİMLEŞEN SAĞLIKTA ÖZELLEŞTİRME, PERFORMANS SİSTEMİ, MİLYARLIK KİRALAR ÖDENEN ŞEHİR HASTANELERİ, PANDEMİ VE İNSAN SAĞLIĞINI DEĞİL SERMAYEYİ VE RANTI ÖNCELEMEKTEDİR. SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI TÜM SONUÇLARI İLE BİRLİKTE İPTAL EDİLMELİ, SALGIN BİLİMİNİN ÖNGÖRDÜĞÜ KAMUSAL SAĞLIK PROGRAMI HAYATA GEÇİRİLMELİDİR.

YÖNETENLERİN HAYALİ, KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ OLMALIDIR. KORUYUCU HEKİMLİK VE SAĞLIK HİZMETİ GEÇMİŞTE KALAN BİR NOSTALJİ DEĞİL, BUGÜNÜN VE GELECEĞİN SAĞLIK PERSPEKTİFİDİR. BU SEBEPLE AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ TÜM UNSURLARIYLA KAMU SAĞLIĞI MERKEZLERİ HALİNE GETİRİLMELİDİR.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÇALIŞMA SÜRELERİ İLE EKİPMANLARININ İYİLEŞTİRİLMESİNİ HAYATİ BULUYOR VE BU HUSUSTA ÇOK DAHA İYİ KOŞULLAR SAĞLANMASINI TALEP EDİYORUZ.

ÇALIŞMA YAŞAMI, ULAŞIM, EĞİTİM BAŞTA OLMAK ÜZERE TOPLU YAŞAM ALANLARINDA İNSAN YAŞAMINI ÖNCELEYEN, EMEĞİN DEĞERİNİ KORUYAN YASAL VE İDARİ DÜZENLEMELERİN HAK KAYBI YARATMADAN, EN DEZAVANTAJLI YOKSUL KESİMLERİ VE EMEKÇİLERİ GÖZETEREK İVEDİLİKLE YAPILMASINI BEKLİYORUZ.

 

BU ADIMLARI ATMAYANLARIN, PANDEMİ MÜCADELESİNİ GERÇEKLER ÜZERİNDEN, OLAĞANÜSTÜ DURUM TANIMINA UYGUN OLARAK SEFERBERLİK RUHUYLA KARŞILAMAYANLARIN BAŞARISINDAN SÖZ EDİLEMEZ.

BAŞARI AKLI VE BİLİMİ ÖNCELEYEREK, GERÇEKLERİ KONUŞARAK, FİLYASYON VE TEST SÜREÇLERİNİ İYİ YÖNETEREK, TEDAVİ ORTAMINI İYİLEŞTİREREK, SAĞLIK ÇALIŞANLARINI MOTİVE EDEREK SAĞLANIR ANCAK. GERİSİ LAFÜGÜZAF, BOŞ SÖZDÜR.

SUÇU VATANDAŞA, YÜKÜ HEKİMLER VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YIKANLARA, İÇLERİNDE BULUNDUKLARI VEBAL VE TARİHSEL SORUMLULUKLARINI HER GÜN AMA HERGÜN HATIRLATACAĞIMIZI BURADAN İLAN EDİYORUZ.

SALGININ YAYGINLAŞTIĞI, 8 GÜNDE 8 HEKİMİN HAYATINI KAYBETTİĞİ MESLEK ÖRGÜTÜ OLARAK, BAĞRINDAN ÇIKTIĞI HALKIN VE BU TOPRAKLARIN EVLATLARI OLARAK, BİR DÜNYA VATANDAŞI OLARAK  HAYKIRIYORUZ;

VE DİYORUZ Kİ;

YÖNETEMİYORSUNUZ TÜKENİYORUZ!

 

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ MERKEZ KONSEYİ

SAMSUN TABİP ODASI

 

Diğer Fotoğraflar