Haberler

Geri

10 Ekim Katliamı Davası’nın 6. tur duruşması 22-23 Kasım’da

2017-11-21

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, 10 Ekim Katliamı Davasının 6. tur duruşması öncesinde, 21 Kasım 2017 tarihinde ortak basın toplantısı düzenledi.
 

TTB’de gerçekleştirilen basın toplantısına TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakıncı Coşgun ve dava avukatlarından İlke Işık katıldılar. Açıklamayı Mehtap Sakıncı Coşgun okudu. 
 

Açıklamada, “10 Ekim Davasının ve bu davanın benzerleri olan Suruç, Antep, Diyarbakır, İstanbul gibi davaların sadece tetikçilerinin değil başta kamusal sorumluluğunu yerine getirmeyen kamu görevlileri olmak üzere tüm sorumluların yargılanarak adil bir şekilde tamamlanmasını talep ediyoruz. O gün o alanda katliamcıların binlerce kilometreden gelmesine göz yuman, katliam anında gerekli sağlık desteğini sundurmayan, ambulans göndermeyen, gelen ambulansı bekleten, bir nefesin can kurtardığı yerde biber gazı sıkıp ilk yardım ve müdahaleyi engelleyen ve diğer tüm kamusal sorumluları bu katliamdaki ihmal ve kasıtları nedeniyle hesap vermelidir” denildi.
 

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, 10 Ekim katliamının Türkiye tarihinin en kanlı katliamı olduğunu belirterek, bu katliamın barışa, demokrasiye, geleceğe ve umuda yönelik yapıldığını ve Türkiye tarihine kara bir sayfa olarak geçtiğini kaydetti. Tükel, “Bizler sadece katliamı gerçekleştirenlerin değil, ortamı hazırlayanların da sorumlu tutulmasını ve yargılanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.
 

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, ülkede şiddet ortamına karşı barış, demokrasi ve emeğin haklarının korunması talebiyle böyle bir miting düzenlediklerini ancak miting alanının kana bulandığını söyledi. Koramaz, “Kana bulayanlar sadece fanatik dinci örgütün mensupları değildir. Suruç’la başlayan, Gar Katliamı ile süren kitlesel katliamlara hep birlikte tanık olduk. İki seçim arası oldu bu katliam. Adalet istiyoruz. Tüm sorumluların yargılanmasını istiyoruz. Bu olmazsa Türkiye hiçbir zaman demokratik bir ülke olamayacak” dedi.
 

KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, o zamandan bu yana katliamın üstünün örtülmeye çalışıldığını, devlet görevlilerinin, kamu görevlilerinin açıktan sorumlu olduğunun görüldüğünü kaydetti. Bozgeyik, tüm sorumlular yargılanıncaya kadar davanın takipçisi olacaklarını kaydetti.
 

DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün de, demokrasi ve barış isteyenlerin bu katliamı unutturmaması gerektiğini belirterek, tüm emek, demokrasi ve barış yanlılarını duruşmaya destek vermeye çağırdı.
 

Dava avukatlarından İlke Işık da, katliamın ikinci, davanın da birinci yılı olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, “Bu dosya, her aşaması skandal, her aşaması özensizlik, delil karartma, kamuoyunun hassasiyetini görmezden gelme dosyasıdır. Bir katliam davası ile hiç ilgisi olmayan bir iddianame ile bu dava sürdürülmektedir. İhmalin ötesinde pek çok kastın olduğu bir dosyadır” diye konuştu. Katliamın büyük bir sorumluluk zinciri, sonsuz müsamahaların sonucu olduğunu belirten Işık, “Sorumluluk çok açık ama tek bir kamu görevlisi hakkında yargılama yok. Ancak gerçek sorumlular er ya da geç bir gün yargılanacaklar” dedi.

Diğer Fotoğraflar