Haberler

Geri

Avrupa Hekimler Daimi Komitesi Başkanı Dr. Jacques de Haller: Hekimler savaş karşısında sessiz kalamaz!

2018-03-19

Avrupa’da 1,5 milyondan fazla hekimi temsil eden ve sağlık politikalarına ilişkin konularda Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu ile çalışmalar yürüten Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (CPME) Başkanı Dr. Jacques de Haller, Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) destek vermek amacıyla 10-12 Mart tarihleri arasında Türkiye’ye geldi.
 

11 Mart 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen Hekim Buluşması’na katılan Haller, burada yaptığı konuşmada CPME’nin 2003 yılında kabul ettiği “Savaş, Savaş Mağdurları, Sağlık Hizmetleri ve Tıp Mesleğinin Rolü Üzerine Karar” başlıklı politika belgesinde yer alan “Hekimler, savaşın ve silahlı çatışmaların yol açtığı büyük insani kayıplar ve ahlaki değerlerin uğradığı zarar karşısında sessiz kalamaz ve kalmamalıdır” ilkesine vurgu yaptı.
 

TTB için bir röportaj da veren Haller, CPME’nin TTB’ye olan desteğini tekrarladı. Nerede olurlarsa olsunlar iyi bir tıbbı ve normal çalışma koşullarını savunmanın tüm hekimler için önemli olduğunu belirten Haller, TTB’nin güç bir dönemde geçtiğini bildiklerini ve bu nedenle destek olmak için burada olduğunu söyledi. Haller, TTB Merkez Konseyi’ne yönelik gözaltı sürecinin “hekimlerin normal çalışma ortamlarındaki özgürlüklerini ve kendi etik kurallarını gözetme serbestliğini sınırlama girişimi” olarak niteledi. Hekimlerin bunu kabul edemeyeceğini belirten Haller, “TTB Merkez Konseyi’nin savaş hakkında söyledikleri tam tamına bizim kendi politikalarımızda uzun yıllardır değindiğimiz hususlardır. En azından 10 yıldır kendi politikalarımız söz konusu olduğunda savaşın halk sağlığı, etik ve yaşam açısından bir tehdit oluşturduğunu, barışın ise tek seçenek olduğunu söylüyoruz.  Bu, belgelerimizde yer alan bir tutumdur” diye konuştu.

Diğer Fotoğraflar