Haberler

Geri

Toplum ve Hekim’den "Korku" dosyası

2017-08-07

Toplum ve Hekim dergisi yeni sayısı "Korku" başlıklı dosya ile okurlarıyla buluştu. Dosya editörlüğü Uzm. Dr. İrem Yıldız ve Uzm. Dr. Eriş Bilaloğlu tarafından yapılan sayıda korku çeşitli yönleriyle ancak en çok Türkiye özelindeki görünümleriyle ele alınıyor.  Dosya editörlerinin "Türkiye’deki korku kültürünün nasıl oluştuğu ve içselleştirildiği, hangi alanlarda kendini var ettiği, hak ve özgürlükler alanında ne gibi bedellerle sonuçlandığına dair ışık tutacağını, bu kültürde oluşan korku duvarlarını aşmanın insanlığın tarihsel birikiminden ilhamla olası yollarını bulmak konusunda cesaret ve umudun yapılandırılmasına küçük de olsa bir katkısı olacağı beklentisiyle" oluşturduklarını belirttikleri dosyada dokuz yazı yer alıyor.
 

Dosyada Korkudan Korkmak, Korku Toplumunda Şiddeti "İzlemek": Psiko - Antropolojik Bir Tahlil, Hep Diken Üstünde: Kaygı ve Türkiye, Bir İktidar Aracı Olarak Korku, Korkudan Özgür Olmak, Korku Rejimlerinde Direnişin İmkânı, Akademisyen Kadınların Korkuları, Kadına Karşı Şiddet ve Korku, Doktor Korkusu başlıklı yazılara yer veriliyor.
 

Bu son yazıda ayrıca "Medyada Yaşlanma Karşıtı Söylem ve Yaşlılığın Temsili" başlıklı araştırma da yayımlanıyor.
 

Yazıların özetlerine, abonelik bilgilerine ve eski sayılara Toplum ve Hekim http://www.ttb.org.tr/thnew/ web sayfasından ulaşılabilir.

Diğer Fotoğraflar